Reklam

ÇANAKKALE HEYETİ HAYVANCILIK OSB İLE İLGİLİ TEKNİK HEYET ZİYARETİ İÇİN DİYARBAKIRDA

Çanakkale Ticaret Borsasının organizasyonu ile Hayvancılık OSB ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Vali yardımcısı ve Lapseki kaymakamı Sayın Tahir Şahin Başkanlığında Diyarbakır’a

ÇANAKKALE HEYETİ HAYVANCILIK OSB İLE İLGİLİ TEKNİK HEYET ZİYARETİ İÇİN DİYARBAKIRDA
13 Kasım 2019 - 11:10
Reklam

Çanakkale Ticaret Borsasının organizasyonu ile Hayvancılık OSB ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Vali yardımcısı ve Lapseki kaymakamı Sayın Tahir Şahin Başkanlığında Diyarbakır’a gelen Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı S.Kaya Üzen,Çanakkale Tarım ve Orman il Müdürü Erdem Karadağ,Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Çanakkale Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Cahit Toprakkarıştıran, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Meclis Başkanı Yücel Çayıroğlu, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Ferhan Savran, Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak ve Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis üyelerinden oluşan 22 kişilik heyet ilk olarak Diyarbakır Ticaret Borsasını ziyaret etti.

DİYARBAKIR GÜZELLİKLERİ İLE ANILMALI

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Kentti ziyaret eden Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı, Çanakkale il Vali Yardımcısı,Çanakkale Ziraat Odaları Başkanlarına seslenerek Diyarbakır’ın artık ön yargılar ile değil güzellikler ile anılması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, DTB Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TDİOSB Başkanı Resül Gündoğan, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genelsekreteri Hasan Maral, Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Atalar karşılanan heyete ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren DTB Engin Yeşil Bir çok Medeniyete Ev Sahipliği Yapmış Kadim Kentimiz Diyarbakır’da ve Borsamızda sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

-İMAJ SORUNU YAŞADIK-

DTB Başkanı Engin Yeşil,Diyarbakır’ın, geçmişten gelen ön yargılardan dolayı belirli bir süre imaj sorunu yaşadığını anlatarak,"Oysaki ilimiz ve bölgemiz, tüm Büyükşehir lerin sahip olduğu huzur ve güven ortamına sahiptir. Bizler Diyarbakır Ticaret Borsası olarak ön yargıların ortadan kalkması için her türlü çaba ve gayreti sarf etmekteyiz."

-ÖN YARGILAR ORTADAN KALKACAKTIR-

Bu konuda TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür etmek istiyorum. İlimizde düzenlenen Akreditasyon Çalıştayı ve Teknoloji Buluşmaları’nın ardından böylesi ziyaretlerin başlaması ve kentimizi daha yakından görmesi bizleri oldukça mutlu etmektedir. Diyarbakır Ticaret Borsası olarak İlimizi yakından göremeyen herkesi Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış, Mezopotamya ile Anadolu’nun kesiştiği noktada bulunan Diyarbakır’ımızı yakından görmeye davet ediyorum.Ve inanıyorum ki bu tür karşılıklı ziyaretler ile kentimiz Diyarbakır hep güzellikleri ile anılacak ve olumsuz ön yargılar ortadan kalkacaktır.

-TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖN SIRALARDAYIZ-

DTB Başkanı Engin Yeşil son olarak Buğdayda Diyarbakır’ın 1.038.026 ton üretim ile Türkiye Buğday üretiminde 3. Sırada, Pamukta Diyarbakır’ın, 244.497 ton Kütlü Pamuk ile Türkiye üretiminde 4. Sırada, Mısırda Diyarbakır’ın 217.773 ton ile Türkiye mısır üretiminde 9. Sırada, kırmızı mercimekte Diyarbakır’ın 125.216 ton ile Türkiye Kırmızı mercimek üretiminde 1. Sırada, hayvancılıkta Diyarbakır’da 18.190 baş Manda sayısı ile Türkiye’de 2. Sırada, 571.272 Büyük baş hayvan sayısı ile Türkiye’de 27. Sırada, 1.834.339 küçük baş hayvan sayısı ile Türkiye’de 4. Sırada yer aldığını söyledi.

-ÇANAKKALEYE DAVET EDİYORUZ-

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen ise öncelikle ev sahipliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Diyarbakır belki kilometre olarak bize uzak görünse de Çanakkale’mize çok yakın bir ildir. İki kurum arasında belki ilk resmi ziyaret oldu. Bundan sonraki süreçte bizde sizi ve bölge iş adamlarını Çanakkale’ye davet ediyoruz. Gelin hep beraber gücümüz yettiği yere kadar iki ilin ekonomisi ile ilgili yapılması gereken sinerjileri birlikte gerçekleştirelim"dedi.

Çanakkale İl Vali Yardımcısı ve Lâpseki Kaymakamı Tahir Şahin ise Kurtuluşun şehrinden Medeniyetlerin şehrinde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

DTB Meclis Başkanı Ahmet Ay ise Çanakkale heyetini Diyarbakırlı şair yazar Cahit Sıtkı Tarancı'nın Memleket isterim şiiriyle selamlayarak heyeti kentte ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan görüşmenin ardından DTB, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından heyete Diyarbakır ekonomisi, Tarım ve Hayvancılığı ile ilgili video gösterimi yapmasının ardından DTB Başkanı Engin Yeşil heyet adına Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı S.Kaya Üzen ve Çanakkale İl Vali Yardımcısı ve Lâpseki Kaymakamı Tahir Şahin'ne Diyarbakır motifli tablo hediye etti.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen ev sahipliği için Diyarbakır Ticaret Borsasına teşekkür ederek. Borsa başkanı Engin Yeşil’e Çanakkale’ye özgü Yöresel Ürünler ve Çanakkale Seramik matara takdiminde bulundu.


https://www.habercicanakkale.com/  13.11.2019 ÇANAKKALE
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum