"11 Haziran, Her Yıl Mikrokredi Günü Olarak Kutlansın"

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, “2021 Yılı İtibariyle 11 Haziran Tarihinin Her Yıl Mikrokredi Günü Olarak Kutlanmasını Umut Ediyorum” dedi.

Reklam
"11 Haziran, Her Yıl Mikrokredi Günü Olarak Kutlansın"
08 Haziran 2021 - 19:19
Reklam

Prof. Dr. Aziz Akgül, yazılı açıklamasında, Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış oldukları ve küçük bir sermaye olan Mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştığını vurguladı.

Akgül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Mikrokrediye destek veren devlet adamlarına, finansal yatırımcılara, kurum ve kuruluşlara, bağışta bulunan tüm vatandaşlarımıza sağlamış oldukları desteklerden dolayı Mikrokrediden faydalanan tüm yoksul kadınlar için teşekkür ederiz. 2023 yılında ülkemiz 100. yılını, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP ise 20. yılını kutlayacaktır. Şu anda 64 il 92 şubede 45.000’den fazla mikrogirişimci kadın mikrokredi desteğinden faydalanmaktadır. Hedefimiz 20. yılımızda tüm Türkiye’de mikrokredi desteğini vermektir. TGMP’de 18 yıl boyunca sayısız başarı hikâyesine tanıklık ettik. Geçtiğimiz yıl Koronavirüs. Salgının hemen öncesinde 2003 yılından itibaren mikrokredi kullanan 200.000 dar gelirli kadın arasından 7 başarılı mikrogirişimcinin belgeselini izleyicilerle buluşturduk.

Mikrokredi Uygulaması Türkiye’de Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 Lira Mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştır. Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile bir gelir getirici iş yapılabileceğine inanmamıştı.

Mikrokredi Nedir?

Dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayan küçük bir sermayedir.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Nedir?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP), 11 Haziran 2003 tarihinden günümüze kadar faaliyetlerini sürdüren kâr amacı gütmeyen Türkiye’nin en büyük mikrofinans kuruluşudur.

TGMP, yoksulluk içinde yaşayan kadınlara finansal hizmetler sağlama konusunda öncülük etmektedir.

 

Mikrokredi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mikrokredi kullanmak isteyen dar gelirli kadınlar beşer kişilik gruplar halinde sisteme dâhil edilirler. Kendi güvendikleri, benzer geçmişe sahip kişilerden oluşan her grup, günde bir saat olmak üzere üç günlük eğitime tabi tutulur. Eğitim süresince mikrokredi faaliyetlerini ve şartlarını öğrenirler. Eğitimin ardından grup olarak kabul edilir ve mikrokredi almaya hak kazanırlar.

Mikrokredinin Tutarı, Süresi ve Geri Ödemesi Nasıldır?

 

Dar gelirli kadınlara, ilk yıl için en fazla 1.500 TL mikrokredi desteği sağlanmaktadır. Bu oran yıllara göre en fazla 15.000 TL'ye kadar artış göstermektedir. Kullanılan mikrokredinin süresi 1 yıl olup, haftalık eşit taksitler halinde kredi çeşidine göre en fazla 60 haftada geri ödenmektedir.

Mikrokredi Alınmasının Kadınlara Faydası Nedir?

Kadın, alacağı mikrokredi sayesinde, ev kadınlığından iş kadınlığına geçiş sağlamış olur. Kadınlar aldığı kredi sayesinde gelir getirici faaliyetlerde bulunarak, ailesinin gelirine katkı sağlayan bir kişi konumuna gelirken, çocuklarının daha iyi yetişmelerine de yardımcı olur.

Mikrokredi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mikrokredi sektörel dağılım açıklamaları aşağıdaki gibidir:

Hayvancılık:

İnek besiciliği, keçi besiciliği, tavuk besiciliği, arıcılık, balıkçılık gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Ticaret:

Kozmetik, takı satımı, temizlik ürünleri satımı, havlu satımı, süs eşyaları yapımı ve satımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

İşlem ve Üretim:

Dikiş, nakış, havlu kenarı üretimi, şapka yapımı, patik yapımı, kazak yapımı, yemeni yapımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Tarım:

Elma yetiştiriciliği, patates yetiştiriciliği, turunçgil yetiştiriciliği, fındık yetiştiriciliği, nane yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliği, çay yetiştiriciliği gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

Hizmetler:

Ayakkabı boyama, saat tamirciliği, gözleme ve hamur işi yapımı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.

İşletme Sahipliliği:

Terzi dükkânı, aktar dükkânı, bakkal dükkânı, mantı dükkânı, giyim dükkânı gibi iş alanlarına mikrokredi verilmektedir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum