Reklam

İskenderoğlu: "Ülkemiz Bulunduğu Konum Ve Coğrafya İtibarıyla, Turizm Açısından Oldukça Geniş Bir Yelpazeye Sahip"

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, üyesi ve sözcüsü olduğu Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görüşülen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşan, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kurulması Hakkında Kanun’un Resmi Gazete’de yayınlandığını kaydetti.

İskenderoğlu: "Ülkemiz Bulunduğu Konum Ve Coğrafya İtibarıyla, Turizm Açısından Oldukça Geniş Bir Yelpazeye Sahip"
16 Temmuz 2019 - 15:21

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, üyesi ve sözcüsü olduğu Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görüşülen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaşan, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kurulması Hakkında Kanun’un Resmi Gazete’de yayınlandığını kaydetti.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, “Ülkemiz bulunduğu konum ve coğrafya itibarıyla, asırlara dayanan tarihî geçmişiyle ve doğal güzellikleriyle turizm açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Turizm, ekonomi bakımından yarattığı katma değer, oluşturduğu istihdam, cari açığın azaltılmasına olan olumlu etkisi ve 50'den fazla sektöre olan ciddi orandaki katkısıyla ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Assos'dan Pamukkale'ye, Behramkale'den Kapadokya'ya, Nemrut'tan Ayazma'ya, Efes'ten Troya'ya ve Zeugma'ya kadar sayısız tarihî güzelliğe sahip dört tarafı doğal güzelliklerle bezenmiş ülkemiz tüm dünyada adından sıkça söz ettirmekte. Bizler de Hükûmet olarak ülkemizi her alanda olduğu gibi turizm alanında da daha ileriye taşıyarak turizm gelirlerinde ilk 5 ülke içerisine girmeyi hedefliyoruz. 2003 yılında ülkemize gelen ziyaretçi sayımız 16 milyon 500 bin, turizm gelirimiz ise 13 milyar 750 milyon dolarken 2019 yılı sonunda turizm gelirimizin 35 milyar doları, ziyaretçi sayımızın da 51,4 milyon kişiyi bulmasını bekliyoruz.

2020 Yılında Turizm Geliri 2 Trilyon Dolar Olacağı Öngörülüyor

İskenderoğlu, “Dünya Turizm Örgütünün 2020 yılında dünya turizm gelirinin 2 trilyon dolar olacağına ilişkin tahmininin de etkisiyle her ülke kendi turizmini büyütme mücadelesi içine girmiş ve ülkeler hızlı bir rekabet içinde yer almıştır. 2019-2023 yıllarını kapsayan Türkiye Turizm Strateji ve Yeni Ekonomi Programı kapsamında, On Birinci Kalkınma Planı doğrultusunda 2023 yılı için öngörülen 70 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için ülkemizin dünyada etkin bir şekilde tanıtım faaliyetlerinin sürdürülmesi ve her alanda rekabet gücüne sahip olması zorunlu bir hamledir.

Rekabet Gücünü Arttıracak

Turizm ajanslarının, dünya ölçeğinde rekabet gücünü arttırdığını belirten İskenderoğlu, “Örnekler verecek olursak Singapur Turizm Ajansı 1964 yılında kuruldu, ziyaretçi sayısını kurulduktan sonra 170 kat, turizm gelirini de 73 kat artırmış oldu. İspanya 1982 yılında, Fransa 1987, İtalya 1919 yılında turizm ajanslarını kurdu. Yine, Dubai Turizm Ajansı 1997 yılında kuruldu, ziyaretçi sayısını 6,5 kat, gelirini 33 kat artırdı. Turizm ajanslarının ziyaretçi sayısı ve turizm gelirlerinin artırılması konusunda ülkelerine önemli katkıları göz önünde bulundurulduğunda tanıtım ajansı kurulması daha da önem kazanıyor. Kurulması öngörülen ajans, elde edeceği kaynaklar sayesinde ülkemizin tanıtımını sürekli kılıp ülkemizin algı ve imajını tek elden yönetecektir.

Turist Sayısına Ve Turizm Gelirine Olumlu Katkı Sağlamak

İskenderoğlu, “Bu yıl 187 milyon olan tanıtım bütçemiz ajansın faaliyete geçmesiyle kademeli olarak 2023 yılına kadar 2 milyar lirayı bulacaktır. Türkiye'nin yurtiçi ve yurt dışında tanıtılmasını sağlayacak turist sayısına ve turizm gelirine olumlu katkı sağlamak hedeflenmektedir. Ajansla dünyanın en prestijli etkinlik, festival ve organizasyonlarına ev sahipliği yapılması sağlanarak, yatırımcımıza cazip kılınarak ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlanarak, turizmin ülke genelinde yayılması, bölgelerin kalkınması ve bölgesel gelişmişlik farklılığının azaltılması hedeflenmektedir. 2023 hedefleri doğrultusunda ortaya konan projeksiyonların yakalanması noktasında ciddi katkılar sunacağını düşündüğümüz bir kuruluş olacaktır. Sektör temsilcilerinin turizm faaliyetlerinden elde ettikleri gelir üzerinden alınacak turizm payı ajansın en önemli gelir kaynaklarından olacaktır. Ajansın gelirinin en az yüzde 70'i ülkemizin tanıtım faaliyetlerinde kullanılacak, ajansın bütçesi icra kurulunca yıllık olarak hazırlanacak ve yönetim kurulunca onaylanacaktır.

Çanakkalemizde, 2018 Yılını Anlamlı Kılan Troya Yılının İlan Edilmesi Oldu

İskenderoğlu, “Geçtiğimiz günlerde Meclisimizin kanunlaştırdığı Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikle dalış turizminde ülkemizi de iyi bir noktaya getireceğiz. Çanakkalemizde, 2018 yılını anlamlı kılan Troya yılının ilan edilmesi ve Troya Müzemizin ülkemizin turizmine kazandırılmasıydı. Troya Müzemiz Avrupa Müze Forumunca her yıl kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen, müzeciliğin Oscar'ı kabul edilen 2020 EMYA Avrupa Yılın Müzesi ödülüne aday oldu ve 1'inci elemeyi geçti ve biz inanıyoruz ki, Troya Müzemiz, Avrupa, dünya arenasından 1'incilikle çıkmasını umuyoruz. Türkiye'mizin tarihî eserleri, ören yerleri, anıt yapıları, gastronomi gibi özgün kültürel miras ürünleri, tabii güzellikleriyle yaptığımız yatırımlar yeni düzenlemeler sonrasında rakiplerinden daha öndedir.” 

https://www.habercicanakkale.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum