Reklam

Yahya Çavuş'un doğup büyüdüğü ev müze oluyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Özel idare genel sekreteri Abdullah Köklü ile birlikte Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yahya Çavuş, köyüne giderek, Yahya Çavuş’un doğup büyüdüğü evi gezdiler.

Yahya Çavuş'un doğup büyüdüğü ev müze oluyor.
12 Eylül 2019 - 10:00


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Özel idare genel sekreteri Abdullah Köklü ile birlikte Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yahya Çavuş, köyüne giderek, Yahya Çavuş’un doğup büyüdüğü evi gezdiler. Ardından köy kahvesinde vatandaşlar ile birlikte çay içerek sohbet eden,

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan” Bu gün eski adıyla Koçeli şimdi ki adıyla Yahya Çavuş köyümüzdeyiz bölgemizin kıymetli değerlerinden bir tanesini kendi bağrında, topraklarında barındırıyor. Balkan savaşının kahramanlarından, ardından Balkan savaşındaki tecrübesini, deneyimini Çanakkale savaşında değerlendirerek büyük kahramanlıklar yazan Yahya Çavuş’un doğduğu, büyüdüğü ev ve köy. Yahya Çavuş bu köylü şu arkamızda gördüğünüz evde doğmuş ve orda büyümüş ardından büyük kahramanlıklar yapmış hem Balkan savaşında, hem de Çanakkale savaşında ve Çanakkale’de Eceabat bölgesinde şehit olarak ruhunu teslim etmiş. Bizlerde köy Muhtarımız, valimiz, özel idaremiz ile görüşerek bu şu an kullanılan evin kamulaştırılarak bölgemize bir Yahya Çavuş’ a karşı vefa borcu olarak ve aynı zamanda bir turizm imkanı olarak kazandırılmasını görev biliyoruz. Süreci başlattık bununla ilgili il genel meclisimiz kararı aldı ve kamulaştırma süreci başladı ilgililerimiz Yahya Çavuş’un torunlarıyla görüşmeler yaptı onların bu konudaki karşılıklı değerlendirmeleri alındı inşallah bu saatten sonra adım adım süreci takip edeceğiz. Özellikle güzel bir projeyle beraber köyümüze katkı sağlaması için Yahya Çavuş’un hatırasını canlandırmak için adımlar atacağız buranın bir ev, bir müze halinde değerlendirilmesini istiyoruz. Biz bu işleri yaparken devlet millet kaynaşmasını önemsiyoruz bizler alt yapıyı hazırlayacağız bölgenin kendi insanları, ekonomik imkanı iyi olan insanları bir araya gelecekler  ve restorasyonu onlar yapacaklar. Yani izinler, kamulaştırma, aileyle görüşülme, proje bizim ama ardından yapılacak olan restorasyon yapılanmaları da bölgede ki zengin iş adamları inşallah yapacaklar sonuç olarak kısa süreç içerisinde hem köyümüzün adının Türkiye’ye duyurulması hem de bu evin Yahya Çavuş’a ait bir mekan haline gelmesi için adım atacağız. Daha önce benzer çalışmaları değişik yerlerde yapma imkanı olmuştu örneğin Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu, büyüdüğü evin çökmüş olduğunu görüp arkasından benzer çalışmalar yapıp bir müze evi olmasını sağlamıştık. Şu an binerce Akif seveni Bayramiç’e o müzeye gidiyor benzer biz hatıranın da burada olmasını ümit ediyoruz inşallah gecikmeden tüm paydaşlar, tüm taraflar kendi üzerine düşeni yerine getirir ve bu güzel Yahya Çavuş köyümüzün bir isim hakkı tekrar gündeme gelmiş olur ben bu adımların hayırlı olmasını ümit ediyor emeği geçenleri kutluyorum”dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum